See Matvei on Wiktionary
{
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "transliteration"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Matvei",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "English renderings of Russian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
],
"id": "en-Matvei-en-name-XcC0zQpr",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matvei",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian renderings of Russian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
],
"id": "en-Matvei-et-name-pEXM-701",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "translit"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matvei",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvei",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matvei",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matvei",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish renderings of Russian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
],
"id": "en-Matvei-fi-name-pEXM-701",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtʋei̯/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ʋe̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-ɑtʋei"
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "transliteration"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"forms": [
{
"form": "Матвей",
"roman": "Matvei",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "proper noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"g": "?",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "Matvei ?",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matvei ?",
"name": "ro-proper noun"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian renderings of Russian male given names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"tags": [
"diminutive"
],
"word": "Motia"
},
{
"alt": "Patronymic:",
"word": "Matveevici"
},
{
"word": "Matveevna"
},
{
"tags": [
"surname"
],
"word": "Matveev"
},
{
"word": "Matveeva"
}
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
],
"id": "en-Matvei-ro-name-kJnKDgha",
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "transliteration"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "Matvei",
"name": "en-proper noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English proper nouns",
"English renderings of Russian male given names",
"English terms borrowed from Russian",
"English terms derived from Russian",
"English transliterations of Russian terms",
"English uncountable nouns",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"A transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matvei",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian proper nouns",
"Estonian renderings of Russian male given names",
"Estonian terms borrowed from Russian",
"Estonian terms derived from Russian",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "translit"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Matvei",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvei",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Matveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Matvein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "Matveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Matveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "Matveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Matveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Matvei",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Matvei",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish renderings of Russian male given names",
"Finnish terms borrowed from Russian",
"Finnish terms derived from Russian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish transliterations of Russian terms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtʋei",
"Rhymes:Finnish/ɑtʋei/2 syllables"
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑtʋei̯/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝t̪ʋe̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-ɑtʋei"
}
],
"word": "Matvei"
}
{
"derived": [
{
"tags": [
"diminutive"
],
"word": "Motia"
},
{
"alt": "Patronymic:",
"word": "Matveevici"
},
{
"word": "Matveevna"
},
{
"tags": [
"surname"
],
"word": "Matveev"
},
{
"word": "Matveeva"
}
],
"etymology_links": [
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "ru",
"3": "Матве́й"
},
"expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"name": "transliteration"
}
],
"etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
"forms": [
{
"form": "Матвей",
"roman": "Matvei",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "proper noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"g": "?",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "Matvei ?",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Matvei ?",
"name": "ro-proper noun"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Requests for gender in Romanian entries",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian proper nouns",
"Romanian renderings of Russian male given names",
"Romanian terms borrowed from Russian",
"Romanian terms derived from Russian",
"Romanian transliterations of Russian terms"
],
"glosses": [
"a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
],
[
"Матве́й",
"Матвей#Russian"
]
]
}
],
"word": "Matvei"
}
Download raw JSONL data for Matvei meaning in All languages combined (22.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.