"Matvei" meaning in All languages combined

See Matvei on Wiktionary

Proper name [English]

Etymology: Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Etymology templates: {{transliteration|en|ru|Матве́й}} Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Head templates: {{en-proper noun}} Matvei
  1. A transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj).

Proper name [Estonian]

Head templates: {{head|et|proper noun}} Matvei
  1. a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)

Proper name [Finnish]

IPA: /ˈmɑtʋei̯/, [ˈmɑ̝t̪ʋe̞i̯]
Rhymes: -ɑtʋei Etymology: Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Etymology templates: {{translit|fi|ru|Матве́й}} Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Head templates: {{head|fi|proper noun}} Matvei Inflection templates: {{fi-decl-maa|Matvei|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], Matvei [nominative, singular], Matveit [nominative, plural], Matvei [accusative, nominative, singular], Matveit [accusative, nominative, plural], Matvein [accusative, genitive, singular], Matveit [accusative, genitive, plural], Matvein [genitive, singular], Matveiden [genitive, plural], Matveitten [genitive, plural], Matveita [partitive, singular], Matveita [partitive, plural], Matveissa [inessive, singular], Matveissa [inessive, plural], Matveista [elative, singular], Matveista [elative, plural], Matveihin [illative, singular], Matveihin [illative, plural], Matveilla [adessive, singular], Matveilla [adessive, plural], Matveilta [ablative, singular], Matveilta [ablative, plural], Matveille [allative, singular], Matveille [allative, plural], Matveina [essive, singular], Matveina [essive, plural], Matveiksi [singular, translative], Matveiksi [plural, translative], Matveitta [abessive, singular], Matveitta [abessive, plural], - [instructive, singular], Matvein [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], Matveini [first-person, nominative, singular, singular-possessive], Matveini [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], Matveini [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], Matveini [first-person, genitive, singular, singular-possessive], Matveideni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], Matveitteni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], Matveitani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], Matveissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], Matveistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], Matveihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], Matveillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], Matveiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], Matveilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], Matveinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], Matveikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], Matveittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], Matveineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], Matveisi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], Matveisi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], Matveisi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], Matveisi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], Matveidesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], Matveittesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], Matveitasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], Matveissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], Matveistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], Matveihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], Matveillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], Matveiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], Matveillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], Matveinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], Matveiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], Matveittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], Matveinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], Matveimme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], Matveimme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], Matveimme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], Matveimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], Matveidemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], Matveittemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], Matveitamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], Matveissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], Matveistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], Matveihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], Matveillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], Matveiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], Matveillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], Matveinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], Matveiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], Matveittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], Matveinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], Matveinne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], Matveinne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], Matveinne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], Matveinne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], Matveidenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], Matveittenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], Matveitanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], Matveissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], Matveistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], Matveihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], Matveillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], Matveiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], Matveillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], Matveinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], Matveiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], Matveittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], Matveinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], Matveinsa [nominative, possessive, singular, third-person], Matveinsa [nominative, plural, possessive, third-person], Matveinsa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], Matveinsa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], Matveinsa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], Matveinsa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], Matveinsa [genitive, possessive, singular, third-person], Matveidensa [genitive, plural, possessive, third-person], Matveittensa [genitive, plural, possessive, third-person], Matveitaan [partitive, possessive, singular, third-person], Matveitansa [partitive, possessive, singular, third-person], Matveitaan [partitive, plural, possessive, third-person], Matveitansa [partitive, plural, possessive, third-person], Matveissaan [inessive, possessive, singular, third-person], Matveissansa [inessive, possessive, singular, third-person], Matveissaan [inessive, plural, possessive, third-person], Matveissansa [inessive, plural, possessive, third-person], Matveistaan [elative, possessive, singular, third-person], Matveistansa [elative, possessive, singular, third-person], Matveistaan [elative, plural, possessive, third-person], Matveistansa [elative, plural, possessive, third-person], Matveihinsa [illative, possessive, singular, third-person], Matveihinsa [illative, plural, possessive, third-person], Matveillaan [adessive, possessive, singular, third-person], Matveillansa [adessive, possessive, singular, third-person], Matveillaan [adessive, plural, possessive, third-person], Matveillansa [adessive, plural, possessive, third-person], Matveiltaan [ablative, possessive, singular, third-person], Matveiltansa [ablative, possessive, singular, third-person], Matveiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], Matveiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], Matveilleen [allative, possessive, singular, third-person], Matveillensa [allative, possessive, singular, third-person], Matveilleen [allative, plural, possessive, third-person], Matveillensa [allative, plural, possessive, third-person], Matveinaan [essive, possessive, singular, third-person], Matveinansa [essive, possessive, singular, third-person], Matveinaan [essive, plural, possessive, third-person], Matveinansa [essive, plural, possessive, third-person], Matveikseen [possessive, singular, third-person, translative], Matveiksensa [possessive, singular, third-person, translative], Matveikseen [plural, possessive, third-person, translative], Matveiksensa [plural, possessive, third-person, translative], Matveittaan [abessive, possessive, singular, third-person], Matveittansa [abessive, possessive, singular, third-person], Matveittaan [abessive, plural, possessive, third-person], Matveittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], Matveineen [comitative, plural, possessive, third-person], Matveinensa [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)

Proper name [Romanian]

Forms: Матвей [alternative]
Etymology: Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Etymology templates: {{transliteration|ro|ru|Матве́й}} Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj) Head templates: {{head|ro|proper noun|||||g=?|g2=|head=}} Matvei ?, {{ro-proper noun}} Matvei ?
  1. a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj). Derived forms: Motia [diminutive], Matveevici (alt: Patronymic:), Matveevna, Matveev [surname], Matveeva
{
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "transliteration"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "Matvei",
      "name": "en-proper noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "English renderings of Russian male given names",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
      ],
      "id": "en-Matvei-en-name-XcC0zQpr",
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "proper noun"
      },
      "expansion": "Matvei",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian renderings of Russian male given names",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
      ],
      "id": "en-Matvei-et-name-pEXM-701",
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "translit"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun"
      },
      "expansion": "Matvei",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Matvei",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish renderings of Russian male given names",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
      ],
      "id": "en-Matvei-fi-name-pEXM-701",
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑtʋei̯/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝t̪ʋe̞i̯]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑtʋei"
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "transliteration"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "forms": [
    {
      "form": "Матвей",
      "roman": "Matvei",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "?",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "Matvei ?",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Matvei ?",
      "name": "ro-proper noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian renderings of Russian male given names",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "tags": [
            "diminutive"
          ],
          "word": "Motia"
        },
        {
          "alt": "Patronymic:",
          "word": "Matveevici"
        },
        {
          "word": "Matveevna"
        },
        {
          "tags": [
            "surname"
          ],
          "word": "Matveev"
        },
        {
          "word": "Matveeva"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
      ],
      "id": "en-Matvei-ro-name-kJnKDgha",
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}
{
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "transliteration"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "Matvei",
      "name": "en-proper noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English entries with incorrect language header",
        "English lemmas",
        "English proper nouns",
        "English renderings of Russian male given names",
        "English terms borrowed from Russian",
        "English terms derived from Russian",
        "English transliterations of Russian terms",
        "English uncountable nouns",
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "A transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
      ],
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "proper noun"
      },
      "expansion": "Matvei",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian proper nouns",
        "Estonian renderings of Russian male given names",
        "Estonian terms borrowed from Russian",
        "Estonian terms derived from Russian",
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
      ],
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "translit"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Matvein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Matveinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun"
      },
      "expansion": "Matvei",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Matvei",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 2-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish maa-type nominals",
        "Finnish proper nouns",
        "Finnish renderings of Russian male given names",
        "Finnish terms borrowed from Russian",
        "Finnish terms derived from Russian",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish transliterations of Russian terms",
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/ɑtʋei",
        "Rhymes:Finnish/ɑtʋei/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)"
      ],
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑtʋei̯/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝t̪ʋe̞i̯]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑtʋei"
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

{
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "Motia"
    },
    {
      "alt": "Patronymic:",
      "word": "Matveevici"
    },
    {
      "word": "Matveevna"
    },
    {
      "tags": [
        "surname"
      ],
      "word": "Matveev"
    },
    {
      "word": "Matveeva"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "Матве́й",
      "Матвей#Russian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "ru",
        "3": "Матве́й"
      },
      "expansion": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
      "name": "transliteration"
    }
  ],
  "etymology_text": "Transliteration of Russian Матве́й (Matvéj)",
  "forms": [
    {
      "form": "Матвей",
      "roman": "Matvei",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "?",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "Matvei ?",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Matvei ?",
      "name": "ro-proper noun"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries",
        "Requests for gender in Romanian entries",
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian proper nouns",
        "Romanian renderings of Russian male given names",
        "Romanian terms borrowed from Russian",
        "Romanian terms derived from Russian",
        "Romanian transliterations of Russian terms"
      ],
      "glosses": [
        "a transliteration of the Russian male given name Матве́й (Matvéj)."
      ],
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ],
        [
          "Матве́й",
          "Матвей#Russian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "Matvei"
}

Download raw JSONL data for Matvei meaning in All languages combined (22.9kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.